Lidské okno do temnoty: Nová mapa vesmíru odhaluje, co jsme nikdy neviděli

Příběh od

Avatar photo

O. Poruba

10.04.2025

━━ ( Zdroj: Margarita Balashova /  iStockphoto )

V březnu 2024 představila Evropská kosmická agentura výsledky prvního pozorování provedeného unikátním teleskopem Euclid. Výsledky jsou fascinující, a to je teleskop teprve na samém začátku své šestileté mise.

Co je Euclid?

Evropský vesmírný teleskop Euclid je pojmenovaný po řeckém matematikovi, který je považován za zakladatele geometrie coby samostatného oboru a který patřil k nejvýznamnějším postavám starověkého Řecka. Nyní jeho jméno nese přístroj, který si klade nemalé cíle: je to vytvoření největší 3D mapy vesmíru, která by nám měla pomoci rozluštit tajemství jeho struktury a existence tzv. temné hmoty a temné energie.

Proč je Euclid tak důležitý?

Temná hmota a temná energie jsou pojmy, které vědci skloňují v posledních letech ve všech pádech. Ukazuje se totiž, že viditelná část vesmíru, tedy planety, hvězdy či galaxie jsou jen velmi malou částí jeho celkové hmoty. A to samé platí pro energii. Jinými slovy, abychom mohli vysvětlit to, proč vesmír vypadá tak, jak vypadá, museli jsme si přiznat, že naprostou většinu toho, co vesmír tvoří, vlastně vůbec nevidíme a nemáme ani ponětí o tom, co by to mohlo být. Alespoň jsme si tedy tyto fenomény pojmenovali: temná hmota a temná energie.

Nabízí se otázka, k čemu nám vlastně Euclid je, když stejně nejsme schopni uvedené fenomény přímo pozorovat. To je sice pravda, naštěstí je ale můžeme pozorovat nepřímo. Uděláme to tak, že se budeme zajímat gravitaci, která ve vesmíru drží velké objekty pohromadě nebo naopak o síly, které se jej snaží roztrhat. Vesmír je ale obrovský a abychom mohli sledovat, co se v něm děje, potřebujeme jeho skutečně dokonalou a obří mapu. A právě tu nám Euclid poskytne.

Ilustrace vesmírného dalekohledu EUCLID. ━━ Ilustrace vesmírného dalekohledu EUCLID. ( Zdroj: Elliptic Studio / Shutterstock )

Šest let pozorování

První pozorování provedl Euclid mezi 25. březnem a 6. dubnem roku 2024. Svou hlavní kamerou s rozlišením 600 megapixelů snímal část oblohy odpovídající asi pěti stům měsíčním kotoučům. Na snímcích lze identifikovat asi 100 milionů objektů, z toho 14 milionů galaxií, které jsou důležité pro tvorbu mapy.

Jedná se přitom jen o pouhé jedno procento toho, co by měl Euclid nasnímat za následujících šest let. Snímky jsou vytvářeny v dosud nejvyšším rozlišení a s velkou citlivostí. Za několik dní tak Euclid získal v této oblasti více informací a dat, než Hubbleův teleskop za více než dvacet let. Z mapy jsou potom patrné obří struktury, které prostupují celým vesmírem a které naznačují hodně o tom, jak je rozložena temná hmota. Doufejme, že se i tímto způsobem přiblížíme k odhalení její podstaty.

Evropská kosmická agentura (ESA), která stojí za misí Euclid, je mezinárodní organizace složená z několika členských států Evropy. Mise Euclid je výsledkem spolupráce ESA s vědeckou komunitou napříč Evropou, ale i s dalšími partnery mimo Evropu.

 

Zdroje: www.esa.int, www.esa.int, www.nationalgeographic.cz

Štítky: Zprávy

Avatar photo

O. Poruba