Mikrofarmaření se stává koníčkem stále větší skupiny lidí různého věku. Jde o inovativní způsob, jak si zajistit kvalitní potraviny, koření a vědět, co vše bylo použité k jejich vypěstování. Příjemným bonusem je i radost ze vzrostlých nejen rajčat a bazalky, ale třeba i dýně.
Mikrofarmaření je od svého názvu způsobem pěstování na malém prostoru. Proto je důležité vybrat rostliny, kterým těsnost nejen nevadí, ale mají ji rády. Pro tyto účely jsou výborné bylinky typu bazalka, tymián, oregano. Pokud dáváte přednost spíše jídlu před kořením, potěší vás informace, že rajčata, malé papriky, saláty a také špenát, lze vypěstovat v květináči.
Doby, kdy mohl pěstovat pouze člověk se zahradou, jsou pasé. Na mikrofarmaření je výborné, že pokud chytře využijete místo, můžete i v panelovém domě na balkóně pěstovat několik druhů zeleniny. Pro tyto účely poslouží pár polic nad sebou, kam se umístí truhlíky a rázem je záhon o rozměrech 2m2 rozvržen tak, že zabere místo jako úzká skříň.
Nejlevnější a nejpoužívanější formou jsou obyčejné truhlíky. V podlouhlých vypěstujete několik druhů bylinek. Ve velkých a kulatých vám vzejdou rajčata, nebo papriky. Rozhodujícím faktorem pro volbu velikosti truhlíku je délka kořenů a do jaké hloubky je rostlina vysílá. Co se týče zeminy, není třeba si míchat vlastní složení. Květinářství jsou vybavená pytli různých druhů zemin podle cíle pěstování.
Před zasazením, nebo zasetím semínek rostlin, je nezbytné se ujistit, zda na vámi vybraném místě bude mít dostatek světla. Pro správný růst a vstřebávání živin každá rostlina potřebuje jiné podmínky. Pro většinu rostlin pěstovaných za účelem konzumace, je specifické, že potřebují dostatek světla.
Pokud není ve vašich možnostech tyto podmínky zajistit přirozeně, můžete investovat do LED pěstebních světel, které podpoří denní světlo a dodají rostlině to, kam sluníčko nedosáhne.
Při pěstování doma v květináčích musíme mít stále na paměti, že tento způsob není přirozený. Pokud si představíme záhon, jde zde o několik set kilo hlíny, která funguje jako samostatný organismus. Má své bakterie a mikroorganismy, které vytvářejí rovnováhu a do jisté míry i seberegulaci vzniku škodlivých a zdravých látek v zemi. Čím menší záhon, popřípadě úplné omezení prostoru truhlíkem, musíme počítat a dávat pozor na nemoci rostlin. Uvnitř místnosti budou ohrožené převážně plísní, při venkovním pěstování to může mít nedostatečně mineralizovaná a výživná půda.
Plísním lze předejít „střídmou zálivkou a to pouze v takovém množství, jaké rostlina potřebuje a jakou má možnost vstřebat“. Aby byla půda výživná a plody hezky rostly, jsou k dostání tekutá hnojiva, která se v předepsaném poměru smíchají se zálivkou.
Mikrofarmaření může být způsob, jak š částečně osamostatnit, alespoň na sezónu. Domácí rajčata jsou neporovnatelná s těmi, které k nám jedou přes půl světa. Pokud se bojíte počátečních nákladů, věřte, že začít pěstovat není nic drahého. Radost, jakou vám výsledek vaší práce vrátí, je mnohonásobně vyšší, než počáteční investice.