Tajemství dlouhověkosti? Běžný lék na tlak možná umí víc, než si myslíte

Příběh od

Avatar photo

O. Poruba

06.04.2025

━━ ( Zdroj: PeopleImages /  iStockphoto )

Tisíce lidí denně užívají léky na krevní tlak. Málokdo z nich ale tuší, že tak každý den polykají „pilulku mládí“, která možná dokáže zpomalit proces stárnutí.

Rilmenidin? Lidé tento název často neznají

Mnoho pacientů, kteří se potýkají s vysokým tlakem užívá lék Tenaxum. Pokud si však přečtou příbalový leták, dozvědí se, že obsahuje také Rilmenidin. Jedná se o lék s dobře známým bezpečnostním profilem, který je pozitivně snášen i staršími pacienty. Vědecký výzkum nedávno ukázal, že právě tato látka zpomaluje stárnutí.
Molekulární biogerontolog João Pedro Magalhães z britské Birminghamské univerzity došel k překvapivému objevu.

Červi ve středu zájmu

Látku Rilmenidin si pro svůj výzkum vybral biogerontolog Magalhães proto, že dokáže napodobovat stav, kdy mají buňky omezený příjem energie. Ukázalo se, že určité „hladovění“ totiž prodlužuje pokusným zvířatům život. Konkrétně červům, takzvaným háďátkům obecným.

„Naše studie ukazuje, že Rilmenidin by mohl napodobovat účinky omezení příjmu kalorií a působit jako nový lék proti stárnutí.“

━━ Profesor de Magalhães pro server nationalgeographic.cz

Háďátka, která byla v rámci výzkumu léčená Rilmenidinem se dožila v průměru o 19% déle, než druhá skupina. Navíc byla doba jejich aktivního života velmi zdravá a aktivní. Ukazuje se, že preparát také dokázal zvýšit jejich odolnost vůči stresu. Dalším důležitým bodem je, že pozitivních výsledků bylo dosaženo i na starších červech. To by v budoucnu znamenalo, že není nutné látku užívat od mládí, aby bylo dosaženo žádoucích účinků.

Klíčový receptor

Dosud neznámý receptor v háďátcích byl odhalen právě během výzkumu. Nazvali jej NISH-1. Dále pak vědecký výzkum zjistil, že je tento receptor podobný lidskému imidazolinovému receptoru, na který se Rilmenidin váže. Dalším účinkem Rilmenidinu je pak aktivace několika molekulárních drah, které jsou zodpovědné za dlouhověkost.

Potenciální využití pro lidi

Účinky Rilmenidinu vědci otestovali také na myších. Změny v játrech a ledvinách myší naznačují, že by látka mohla slibně působit také u savců. Zatím však nebyly z výzkumů vyvozeny předčasné závěry. Vědce čeká ještě mnoho bádání, díky kterým si budou moci být jistí účinky Rilmenidinu u lidí.

Pokud je látka u myší účinná, možná se brzy dočkáme výsledků také u lidí. ━━ Pokud je látka u myší účinná, možná se brzy dočkáme výsledků také u lidí. ( Zdroj: l i g h t p o e t / Shutterstock )

Kalorická restrikce prodlužuje mládí

O kalorické restrikci se ví, že prodlužuje život a zlepšuje zdravotní stav. A tak se toto téma stalo zdrojem debaty. Hladovění je samozřejmě velmi nepříjemné, a především může přinášet mnoho zdravotních komplikací. Vědci se tedy nejspíše zaměří na to, jak dosáhnout stejného efektu, ale bez negativních důsledků.

Budou hledat látky, které by mohly účinky kalorické restrikce napodobit. Zdá se, že lék, který by účinně zpomalovat stárnutí a zkvalitňoval život v pokročilém věku je ještě běh na delší trať. Vědci k němu však již mají slušně našlápnuto.

Zdroje: onlinelibrary.wiley.com, www.stoplusjednicka.cz, www.vlasta.cz

Štítky: Zdraví a krása

Avatar photo

O. Poruba