Jedna z největších přírodních katastrof v historii lidstva se odehrála před necelými 21 lety. Zatímco lidé v mnoha částech světa trávili poklidně a v bezpečí svých domovů druhý svátek vánoční, oblasti v Indickém oceánu zasáhla apokalypsa v podobě největšího tsunami za posledních 600 let.
Sumatra v Indonésii leží skoro na rozhraní dvou tektonických desek – Indické desky a malé Barmské desky. Vzájemné pnutí těchto dvou tektonických desek pod oceánským dnem způsobilo o Vánocích roku 2004 mohutné zemětřesení o síle 9,1 stupně Richterovy škály.
Energie uvolněná tímto zemětřesením byla natolik obrovská, že se musela hromadit celé stovky let. Sílu samotného zemětřesení můžeme přirovnat ke 23 000 atomovým bombám hirošimského typu. Intenzita zemětřesení byla tak velká, že měla dopad na celou planetu. Posunula severní pól Země o téměř 2,5 centimetrů východním směrem a zkrátila trvání dne o 2,68 mikrosekundy.
Tsunami mělo katastrofální dopad na celý Indický oceán. Město Banda Aceh na severním cípu Sumatry bylo k epicentru zemětřesení nejblíže. První vlny tam dorazily za pouhých 20 minut od začátku zemětřesení. Další zasaženou oblastí bylo Thajsko. Vlny se pohybovaly přes celý Indický oceán rychlostí 800 km za hodinu a o hodinu a půl později zasáhly pobřeží provincie Phang Nga a Phuket.
O další hodinu později tsunami udeřilo na opačné straně Indického oceánu na jihovýchodním pobřeží Indie poblíž města Chennai. Jedna z nejvíce zasažených oblastí byla také Srí Lanka. To, že tsunami mělo rekordní sílu, dokazuje i skutečnost, že poslední oběti zahynuly téměř o osm hodin později, když divoké vlny nečekaně překvapily plavce v Jižní Africe zhruba 5 tisíc kilometrů daleko od epicentra zemětřesení. Tsunami zasáhlo také Malajsii, Tanzanii i Maledivy.
Škody, které tsunami v zasažených oblastech napáchalo, byly obřích rozměrů. Zanechalo po sobě více než 460 tisíc poškozených, nebo nenávratně zničených domů. Byla zničena infrastruktura, podniky, hotely i prosperující komunity. Ničivé vlny měly také velmi negativní dopad na životní prostředí, zejména pak na půdu, vegetaci a úrodu. Celkově byly škody odhadnuty na zhruba 13 miliard dolarů. Nejhůře postiženou zemí byla Indonésie, jejíž škody se vyšplhaly na téměř 6 milionů dolarů.
Tsunami v Indickém oceánu je právem považováno za nejsmrtelnější tsunami v historii lidstva. Vyžádalo si přes 230 tisíc obětí. Největší město v indonéské provincii Banda Aceh utrpělo obrovské ztráty. Přílivová vlna tam zabila čtvrtinu obyvatel města. Pobřežní město Lhoknga, ležící jihozápadně od města Banda Aceh, dopadlo ještě mnohem hůře. Tsunami srovnalo město se zemí a ze 7 000 obyvatel jich přežilo pouhých 400. Na Srí Lance zase způsobilo nejhorší železniční katastrofu v historii, když obří vlna vymrštila vlak z kolejí a usmrtila tak 1 700 lidí.